Bilety na finał Ligi MistrzówWyjazdy i bilety na Finał Ligi Mistrzów

Miejscowość: Cardiff, Walia

Nazwa stadionu: Millennium Stadium

Pojemność: 74,500

Nota historyczna:

UEFA Champions League jest utworzoną w 1992 roku nową formuła rozgrywek o Puchar Europy. Przez pierwsze sezony o końcowy triumf walczyło 8 zespołów, w kolejnych latach ta liczba powiększała się, a do krajowych mistrzów dołączyły najlepsze drużyny z najsilniejszych lig europejskich. W ten sposób wypracowany został obecny system rozgrywek, w którego zasadniczej fazie uczestniczą 32 drużyny. Pierwszym zwycięzcą Ligi Mistrzów po pokonaniu w finale AC Milan została drużyna Olimpique Marsylia, w kolejnych latach w finałach rywalizowały drużyny z siedmiu krajów.

Stadion Millennium w Cardiff od czasu wybudowania spełniał rolę narodowego stadionu dla rozgrywek reprezentacji piłki nożnej oraz rugby. W międzyczasie na mocy umowy z angielską federacją piłkarską podczas budowy nowego stadionu Wembley w Londynie na stadionie Millennium rozegrane zostały najważniejsze mecze pucharowe angielskich drużyn. M.in. w 2001 roku FC Liverpool pokonał w Cardiff 2:1 Arsenal w Finale Pucharu Anglii, a w finale tych samych rozgrywek pięć lat później „The Reds” okazali się lepsi od West Ham United.

Finały Ligi Mistrzów to jedne z najbardziej pasjonujących futbolowych rywalizacji w historii dyscypliny. Na przestrzeni lat wiele z zyskało miano „legendarnych” również za sprawą niezwykłej popularności tych rozgrywek. Do historii piłki nożnej przeszły takie mecze jak Manchester United – Bayern Monachium z 1999 roku, kiedy to Anglicy dopiero w doliczonym czasie gry wyrównali, a następnie przesądzili na swoją korzyść losy spotkania. Wspaniały triumf zanotował także FC Liverpool, który w 2005 roku w Stambule po pierwszej połowie przegrywał 0:3 z AC Milanem by w drugiej połowie doprowadzić do wyrównania 3:3, a w konsekwencji również dzięki znakomitej postawie bramkarza Jerzego Dudka wygrać po rzutach karnych.

Statystyki (Liga Mistrzów i Puchar Europy):

• Najwięcej zwycięstw: 11, Real Madryt
  • Najwięcej razy w finale: 6, Juventus Turyn
  • Najwięcej zwycięstw drużyn z jednego kraju: 16, Hiszpania

Informacje dla odwiedzających:

Dojazd na stadion: stadion położony jest w centrum miasta, około 5 minut piechotą od głównego dworca kolejowego i przyległego do niego dworca autobusowego. Osoby chcące dojechać na stadion pociągiem z Anglii lub innych miast Walii powinny wysiąść na Cardiff Central Rail Station. Nie będzie również problemu z dojściem pieszym z hoteli położonych w centrum miasta, do którego kursują także prawie wszystkie linie autobusowe w mieście.

Bilety na mecz:

bilety na finał Ligi Mistrzów dostarczane są na terenie Polski lub pod wskazany adres do hotelu na dzień przed meczem.